Dome lukning vs inline lukning: Hvordan FTTH Procurement Engineers faktisk beslutter - og hvad dataarket ikke vil fortælle dig

May 21, 2026

Læg en besked

§1Indkøbsspørgsmålet, som ingen stiller højt

Hver fiberoperatørs RFQ-skabelon indeholder linjen "splejsningslukning, IP68, 144F-kapacitet." Derefter kommer buddene i - fem leverandører, alle IP68, alle 144F, alle CE-mærkede, alle RoHS-kompatible - og prisområdet spænder over 3,2×. Instinktet er at tildele på pris plus en kontrol af certificeringsbeviset. Det forkerte instinkt.

Det faktiske tekniske spørgsmål, som operatørens netværksingeniørteam forsøger at besvare, er to-delte:hvilken lukkegeometri overlever denne specifikke vej over en 20-årig levetid, oghvilken lukningsgeometri koster mindre at vedligeholde, når den uundgåelige mid{0}}adgang indtræffer. Det første spørgsmål er arkitektonisk (dome vs inline). Det andet er tætnings-system (mekanisk vs. varme-krympe vs. gel). IP-klassificeringen er et gulv, ikke en komparator.

Denne artikel rangerer ikke lukninger. Det kortlægger implementeringsscenariet til lukningsarkitekturen ved hjælp af de empiriske og regulatoriske data, som indkøbsspecifikationer typisk refererer til, men som sælgers produktsider sjældent dukker op.

iHvad denne vejledning ikke er

Dette er ikke en funktionssammenligning. IP68-klassificeringen, driftstemperaturen (−40 grader til +65 grader), PP+GF-huskemien - hver lukning i denne kategori opfylder disse specifikationer. De er nødvendige, ikke adskillende. Spring til§5 - Implementeringsscenariematchhvis du allerede ved, hvilken type fysisk løb du kabler.

§2Arkitektonisk logik: Hvorfor Dome og Inline overhovedet eksisterer

Begge lukketyper løser det samme problem - genopretter den miljømæssige og mekaniske integritet af et kabel, når dets kappe er blevet åbnet for at splejse fibre. Geometrien er det eneste, der adskiller dem, men den geometri bestemmer næsten enhver downstream-adfærd: Tætningsoverfladeantal, fiberkapacitetsloft, slap lagergeometri og gen-workflow.

Hvad er en kuppellukning egentlig

Fibre Dome Enclosure

En kuppellukning (også kaldet en lodret, butt-splejsning eller flaskelukning) er en enkelt-indkapsling. Alle kabler går ind gennem den ene ende - basen - og resten af ​​kroppen er en forseglet kuppel uden andre gennemføringer. Indvendigt stables splejsningsbakker lodret og hængsles åbne for teknikeradgang. Slack håndteres i en kurv over eller ved siden af ​​bakkestakken.

Den arkitektoniske fordel er brutal i sin enkelhed: ét tætningsplan mellem to dele. Basen tætner til kuplen via en enkelt perifer O-ring, mekanisk klemme eller varme-krympemuffe. Kabler forsegles til basen via individuelle gelgennemføringer, mekaniske forskruninger eller varme-krympestøvler. Hver lækagevej er på den ene bundende.

Dette er den geometriske brancheledere, der er gået sammen om høj-kapacitet uden for fabriksarbejde. Branchereferencer såsom CommScope FOSC 400- og FOSC 600-serien - beskrevet i deres datablade som"enkelt-ende, miljømæssigt forseglet kabinet til fiberstyring i det eksterne anlægsnetværk"- og 3M FDC 10S er alle kuppelformede-.

Hvad en inline lukning egentlig er

En inline-lukning (også kaldet vandret, i-linje, gennem-splejsning eller clamshell) har kabler, der går ind i begge ender. Kroppen er aflang, ofte fladere end høj, og stammekablet går typisk gennem ende-til-ende, mens fald- eller grenfibre taper af midt-spændvidden.

Geometrien passer ekstremt godt til en specifik anvendelsessituation - passerer-gennem kabelstrækninger, hvor to kabler med ens diameter er forbundet i et kontinuerligt forløb, og lukningen skal passe til en begrænset lineær konvolut (en kanal, et lille håndhul, en trådmontering på antennen).

Fiber Splice Closure

Det betaler sig for den pasform med to langsgående sømme og to ende-forseglinger - tre forseglingsplaner i forhold til kuplens ene. Hver ekstra søm er en lækagebane, hver lækagesti kræver håndværksmæssig-perfekt installation, og hvert håndværks-perfekt installation lever eller dør på den tekniker, der tilfældigvis er på-stedet den dag.

1
Kuppelforseglingsplan
3
Inline tætningsplaner
Leak-Path Exposure (pr. lukkelegeme, alt-andet-lig)

§3Side-om-Side: Hvad specifikationsarkene vil og ikke vil fortælle dig

Parameter Kuppel lukning Inline lukning
Kabelindføringsgeometri Enkelt-endet (alle kabler i via base) Dobbelt-ende (kabler ind via begge ender)
Typisk fiberkapacitet 24F – 1.152F (bånd op til 1.728F)
Glory Optics dome: GL-GPJ09-5817-serien op til 648F
12F – 192F enkelt-fiber; 288F i kraftige-varianter
Glory Optics inline: GL-6208 (48F), GL-H026 (72F)
Forsegling af fly 1 (kuppel-til-base) 3 (to endetætninger + langsgående søm)
Direkte-begravelse vandtæt rate (feltrevision, 210 km rute) 83 % over levetiden 75 % over levetiden
Mid-span / butt-native splejsning? Butt-splejsning (alle kabler i den ene ende) Midt-indbygget spændvidde (ekspressrør bevaret)
Workflow for gen-indtastning Skru kuplen af/løs-; bakker forbliver på plads Åbn muslingeskal eller begge ende-kapper; kabler blotlagt tovejs
Stang/antenne montering Vertikal orientering naturlig; beslag-montering; lavere vind-belastningsprofil Strand-suspenderet langs messenger; nederste silhuet
Mandehul / håndhulsprofil Højere; har brug for lodret frigang Smigre; passer til begrænset lodret plads
Typiske forgreningshavne 2 ovale + 4–6 runde; op til 18 i høj-densitet 1 ind / 1 ud (grundlæggende); op til 4 in/4 ud (avanceret)
Svag lagervolumen Høj (kurv + bakkehængselområde) Moderat (lineær begrænsning)
Indkøbsprisbånd (relativt) 1,0× basislinje (høj-volumen) 0,7× – 1,1× (mindre kroppe billigere; inline med høj-densitet matcher kuppel)
Ledetidsrisiko Lavere - high-volumen mainstream SKU Moderat - varianter mere SKU-specifikke

Kapacitetsbånd kompileret fra producentens datablade (CommScope FOSC, 3M FDC, FS S-serien, Glory Optical produktkatalog). Vandtætte-rate feltdata fra en 210-km direkte nedgravet optisk kabel vedligeholdelsesrevision rapporteret ien nedgravet-kabelsplejsningslukning vandtæt undersøgelse.

§4De empiriske data, som dataark ikke viser dig

Datablade er skrevet til indkøb, ikke til fejlanalyse. IP68-klassificeringen kvantificerer adfærd i en kontrolleret laboratorietank - nedsænket til en specificeret dybde i et bestemt tidsrum. Den kvantificerer ikke, hvad der sker efter otte vinterfryse-optøningscyklusser i et oversvømmet mandehul med kemisk kontaminering og gel-afslappende virkninger.

Den 210-kilometer vandtætte kontrol med begravet kabel

En vedligeholdelsesaudit på en 210-kilometer direkte-begravet rute --operatør-finansieret, udført under et planlagt eftersyn - testede 74 splejsningslukninger langs ruten for isolationsmodstand mod jord. Lukningerne omfattede en blanding af kuppel, vandret (inline) og rektangulære bokstyper. Resultaterne:

83%
Kuppel lukning vandtæt rate
75%
Horisontal / inline lukning
45%
Boks-lukning

Mellemrummet på 8-punkter mellem kuppel- og inline-lukninger blev primært tilskrevet den yderligere langsgående søm på inline-legemer, som ser den største dimensionsændring under termisk cykling. Mellemrummet på 30-punkter til bokslukninger - relevant, fordi nogle asiatiske og afrikanske operatører specificerer dem ud fra omkostningsgrunde - afspejler flere tætningsplaner plus historisk tyndere pakningsforbindelser.

For en ruteoperatør, der afskriver lukninger i løbet af 20 år, vil en 8--punkts vandtæt--hastighedsforskel i en stor skala (hundredvis af lukninger på tværs af et regionalt netværk) medføre mere OPEX end hele prisforskellen på indkøbssiden mellem de to formater.

Hvad Telcordia GR-771-CORE faktisk tester - og hvorfor det betyder noget

Telcordia GR-771-COREer den nordamerikanske referencestandard for udvendige-plantefibersplejsningslukninger. Det er dokumentbærerne og statens DOT'er - for eksempelGeorgia Department of Transportation Specifikation SP-935for fiberoptiske kommunikationssystemer - skriv direkte ind i indkøbsspecifikationerne:"Lever splejsningslukninger, der er designet og testet i overensstemmelse med Telcordia GR-771-CORE."

Standarden foreskriver testmetoder, som ingen IP-klassificeringsstenografi fanger, herunder:

  • Fryse/tø-cykling (§5.4.4):Prøvelukninger anbringes i en tank med vand farvet med natriumfluorescein og udsættes for10 fryse/tø-cyklusser. Visuel inspektion efter optøning skal vise nul farvestofindtrængning i splejsningsrummet. Dette er testen, der filtrerer kuppel- og inline-geometrier - gel-afslapningsadfærden for komprimerede tætningsmidler under isdannelse, hvor 100 % af inline-kropsfejl stammer fra.
  • Accelereret termisk ældning:Lukninger, der ældes ved forhøjet temperatur svarende til udendørs eksponering i flere-årtier; mekanisk tætningskompressionssæt skal forblive inden for grænserne.
  • Salt Fog / Salt Spray:Kyst- og vejudlægninger. Aluminiumsbeslag og rustfrit hardware vurderes for korrosions-drevet tætnings-belastningstab.
  • Knusning, stød og kabeltræk-udtving:Trækaflastnings-systemet skal holde under specificeret langsgående belastning uden forstyrrende splejsninger.
  • Gen-indgangscyklusser:Lukningen skal kunne gen-indgå og gen-lukkes uden specialværktøj, ofte mindst 10-20 cyklusser for en ekstern-fabriksklassificering.
!Indkøbspraksis

Spørg leverandøren om GR-771-testrapportnummeret - ikke certifikatet.Mange leverandører angiver GR-771-overholdelse uden at have udført nedfrysnings-/optøningstrinnet med fluoresceinfarvestof, som er den mest prædiktive test. En rigtig rapport refererer til et- tredjepartslaboratorium (Intertek, TÜV, UL) og de specifikke deltestsektioner.

§5Implementeringsscenarie Match

Beslutningen om "dome eller inline" er ikke en kategorikonkurrence. Det er et scenarieopslag. Nedenfor er den matrix, som Glory Opticals ingeniørteam bruger til anmeldelser af kundernes netværksdesign.

5.1 Underjordisk mandehul / hvælving - Dome vinder

Den oversvømmede-brøndvej er designet til, at kuppellukninger er designet til. Kabler kommer ind fra bunden (eller via kabelstativ til siden), kuplen står lodret, vand samler sig i bunden af ​​hvælvingen rundt om bunden - det enkelte tætningsplan er det eneste, der holder fiber tørt.

Angiv kuppelen her, medmindre den fysiske frigivelse fremtvinger andet. Mellem-distributionskapacitet: denGlory Optical GL-D10 dome (288F, 5 kabelporte, varme-krympeforsegling); høj-kapacitet til feeder-hubs: denGL-GPJ09-5817-serien (op til 648F).

5.2 Aerial Pole-Mount - Geometri-Afhængig

Begge virker. De afgørende faktorer erkapacitetogmonteringsbeslag. Over 48F med flere drop-porte, kuppel (lodret eller sidelæns-monteret på et stangbeslag) giver renere kabelføring og lavere vindbelastningssilhuet. Under 48F med en enkelt ind-/single ud-tilførsel er inline langs messenger-strengen hurtigere at installere og nemmere for en enkelt tekniker at få adgang til fra en skovlvogn.

Glory Opticals luftlinje:GL-6807 (96F inline antenne)for trunk-og-tap-konfigurationer;GL-01-H23JF4 (24F)til forgrening og FTTH-fald ved polen.

5.3 Direkte-Begravet stamme (ingen mandehul) - Kuppel med mekanisk tætning

Dette er det mest straffende miljø, en lukning står over for - direkte jordkontakt, ingen luftspalte, fuldt hydrostatisk tryk under mætning og sæsonbestemt frosthævning for nordlige breddegrader. Den ovenfor citerede 210- km-revision målte dette scenario direkte. Anbefaling: kuppellukning med mekanisk tætning, størrelse et kapacitetstrin over det umiddelbare fiberantal for at absorbere fremtidig MAC (flyt/tilføj/ændre) belastning uden at gå ind igen for et år-1 kapacitetsoverskridelse.

Glory Opticals formål-byggede variant:GL-6820 direkte nedgravningsfibersplejsningslukning (96F, 3 in/3 ud, mekanisk tætning).

5.4 Begrænset håndhul / Inline Duct Run - Inline vinder

Nogle implementeringer har intet valg. Et 12"×24"×12" præfabrikeret håndhul accepterer ikke en 525-mm høj kuppel med kabelslæk. En 100 mm kanal mellem to trækbokse vil ikke acceptere nogen kuppel overhovedet. En overhead messenger-streng med 6 meter stangafstand begrænser både højde og vægt.

Dette er inline-lukningens hjemmeområde.GL-6208 (48F, 4 tommer/4 ud)dækker de fleste distributionssager;GL-H026 (12–72F, mekanisk tætning)håndterer enkelt-gennemtræks-splejsninger i tætte rørledninger og underjordiske strækninger.

5.5 5G FTTA Tower-Top - inline, altid

Fiber-til-antennelukninger på radioenhedsniveau (CPRI / eCPRI patch-lukningspunkter) er et specialtilfælde. Vindvibrationer, højde-induceret termisk cykling og behovet for at køre langs antennemasten skubber alt sammen mod lav-profil inline-kroppe. Kapaciteten er lille (typisk<24F), the pathway is linear, and the failure mode is fatigue at the cable strain relief - not water at the seam. Inline with strand-grade strain relief is the standard answer.

5,6 FTTH Drop / NAP / BPEO - Forseglet Drop / Hybrid

Den sidste kilometer er en kategori for sig. Forseglede-dråbelukker (Block Plug End Outlet, BPEO) er teknisk dome-afledte, men optimeret til 4-16 drop fibre med præ-terminerede dropkabler og IP68/IK10-beskyttelse.GL-8219-B BPEO Fiberforseglet dråbelukninger reference-SKU for dette lag af netværket.

§6Forseglingssystem: Varme-Shrink vs Mechanical vs Gel

Lukningsarkitektur er én beslutning. Forseglingssystem er et ortogonalt system - og det, der bestemmer vedligeholdelsesomkostningerne over aktivets levetid. En kuppellukning med en varme-krympeforsegling og en inline-lukning med en mekanisk tætning kan opføre sig meget anderledes end deres databladsforventninger.

Forseglingssystem Styrke Begrænsning
Varme-krympe (med varm-smelteklæber) Meget høj initial integritet, når den er installeret korrekt; passer til uregelmæssige kabeloverflader; permanent segl Håndværk-afhængig (varme-pistolfærdighed); koldt-vejrsvigt-hastighedsstigning;ødelægger ved genindtastning-- hvert MAC-besøg koster et nyt sæt og 30+ minutter
Mekanisk (komprimeret elastomer) Kvantificerbart drejningsmoment, gentagelig installation;gen-adgang uden forbrugsstoffer; felt-verificerbart med tryk-henfaldstest Lidt større fysisk kuvert; pakningskompressionssæt efter flere-årtiers levetid kræver udskiftning af pakningen ved 15-20 år
Gelblok (komprimeret silikonegel) Tåler overfladeforurening ved installation; flere genindtastninger- uden udskiftning af forbrugsstoffer (CommScope FOSC 450/600 referencedesign) Gelmigrering / afslapning under vedvarende temperaturcyklus; højere enhedsomkostninger; kabelforberedelse mere følsom

 

Glory Opticals opfattelse, fra tolv-plus år i OEM-kanalen, er, at mekanisk forsegling i GPJ-9401-linjen leverer de laveste livscyklusomkostninger for netværk, hvor der er sandsynlighed for, at mid-span re-indtræden er - hvilket vil sige stort set alle live FTTH- og ODN-netværk. Den detaljerede nedbrydning er her:Mekanisk tætning vs krympeforsegling - Hvorfor vulkaniseret gummi + plastskruer giver mere pålidelig IP68-beskyttelse.

Feltøvelse

Tryk-nedfaldstest efter lukkesamling er det mest underudnyttede QA-trin i feltinstallationen. En korrekt mekanisk-forseglet lukning holder positivt tryk i 30 sekunder med ubetydelig henfald. En svigtende forsegling - er forkert justeret, kablet sidder ikke fast, skruen er ikke trukket til -, fejler testen med det samme, på bænken, før lukningen går under jorden. Dette konverterer en fler-års garantihændelse til en 30-sekunders omarbejdelse.

§7Kapacitet vs. Re-Entry - The Two-Axis Decision

If geometry-by-pathway resolves >80 % af udvælgelsesbeslutningerne, de resterende kommer ned til to operationelle variabler.

Akse 1: Hvor mange fibre på 5 år, ikke i dag

Lukninger er MAC-aktive i netværkets levetid. En 48F-gren bliver i dag til en 96F-gren, når en ny underafdeling lyser, bliver til en 144F-gren, når en lille-celleside overlejrer ruten.Dimensionering til dagens tælling er den mest almindelige over-50 % rodårsag til udskiftning af for tidlig lukning.Den billigste lukning er den, du ikke skal grave op.

Operatørheuristik fra FTTH-bygninger i stor skala-: Angiv et kapacitetsniveau over det aktuelle behov for distributionslukninger, to niveauer over for feeder-hubs ved NAP/FDH-kryds.

Akse 2: Hvor ofte vil nogen åbne dette

En virkelig permanent splejsning - en midspan splejsning på en regional trunk, der forbinder to byer, som aldrig forventes at blive rørt -, kan bruge en varme-indbygget krop uden operationelle straf. En distributionslukning ved en NAP, hvor nye abonnenter bliver tilføjet månedligt, kan ikke. Re-indgangsfrekvensdrev forsegler-systemvalg uafhængigt af dome/inline.

APermanent, høj-kapacitet, aldrig genåbnet{{1}→ Kuppel + varme-krympe. Billigste stabil løsning.
BPermanent, høj-kapacitet, lejlighedsvis genindtræden-→ Dome + gelblok (CommScope FOSC 600 reference) eller mekanisk tætning.
CAktiv distribution, hyppig genindtastning-, medium kapacitet→ Kuppel + mekanisk tætning. Anbefales til de fleste FTTH-netværk.
DBegrænset vej, gennemløb-gennem splejsning, beskeden kapacitet→ Inline + mekanisk tætning.
EForseglet FTTH-dråbe, forud-tilsluttet→ BPEO forseglet dråbelukning (dome-afledt).

§8Hvad operatører uden for kataloget faktisk spørger os om

Tre spørgsmål tegner sig for størstedelen af ​​de tekniske forsalgs-opkald, Glory Opticals ingeniørteam tager fra operatører i Europa, Afrika og Sydøstasien. Kataloget besvarer dem alle; kataloget gør dem ikke indlysende.

"Kan jeg begrave en kuppellukning designet til luftbrug?"

Kuppelengeometrier fint til nedgravet brug -, det er bogstaveligt talt dens stærkeste anvendelse. Spørgsmålet antyder en anden bekymring: varspecifik SKUvurderet til direkte begravelse? IP68 er nødvendig, men ikke tilstrækkelig. Bekræft, at (a) kabeltrækaflastning er klassificeret til jordmekanisk belastning (ikke kun messenger-strengophæng), (b) tætningssystemet har bestået GR-771 fryse/tø, (c) husets slagstyrke IK08 eller højere. En stang-klassificeret kuppel med en varme-krympeforsegling kan begraves, men en direkte-begravelsesklassificeret SKU er konstrueret til det og koster i praksis det samme.

"Hvor længe kan en lukning sidde under vandet?"

IP68 er den forkerte vurdering at se på - den angiver en producent-defineret dybde og varighed. Telcordias10-cyklus frysning/optøning med fluorescein farvestof er mere forudsigendefordi den simulerer den faktiske fejltilstand i oversvømmede mandehuller: ikke vanddybde, men tætnings-belastningstab på tværs af termisk cykling, mens den er neddykket. En lukning, der består 10 fryse/tø-cyklusser i farvet vand, vil overgå en lukning, der overlevede en statisk IP68-nedsænkningstest, selvom IP-klassificeringen er identisk.

"Mit håndhul er 600 × 400 × 600 mm - hvilken kuppel passer?"

Mekanisk pasform matematik kataloget dukker sjældent op. Træk 100 mm lodret frigang fra til styring af kabelbøjningsradius over og under lukningen (typisk 30× kabel OD til installation), og træk derefter 50 mm fra for slæk-opbevaringsmanøvrering. Et 600-mm-dybt håndhul rummer en lukning på op til ~450 mm høj, hvilket placerer den i 144F-klassens kuppelrække. Over det driver håndhullet valget mod en inline krop eller en større hvælving.

§9Feltfejltilstande, vi har dokumenteret

Fra garantireturneringer og operatørpost-observationer på Glory Optical og konkurrentlukninger i mere end halvtreds lande, gentager fire fejlmønstre. Ingen handler om IP68 laboratorietesten. Alle handler om, hvad der sker på år tre til år femten.

  1. Gelafspænding ved den langsgående søm (kun inline-lukninger).Komprimeret gel under vedvarende termisk cykling migrerer langsomt og mister kontakttrykket. Detekteret ved O-tids-domænereflektometri, der viser vand-induceret mikrobøjningstab, der forekommer i splejsningsområdet - typisk år 4 til år 8.
  2. Varme-krympedelaminering fra kabelkappe.Varmt-lim klæber godt til PVC- og PE-kapper i starten. Sol-opvarmede luftlukninger cykler klæbemidlet tæt på dets blødgøringspunkt dagligt; over år dannes der mikro-kanaler mellem jakken og varme-krympeslangen. Detekteret ved tryk-test eller kapacitanstest på det ledende lag af pansret kabel.
  3. Træthed i træk-aflastningsbeslag (antenne inline).Vind-induceret kabeloscillation overføres til lukkelegemet via strain-aflastningsklemmen. Kabelkappen slides, hvorefter der kommer vand ind ved beslagets grænseflade - ikke ved tætningen. Afdæmpet af figur-8 installationsdisciplin og korrekt down-guy-spænding, ikke af lukningsdesign.
  4. Mandehuls kulbrinteforurening.Dieselafstrømning i mandehuller langs vejen angriber PP/GF-huse gennem årtier. ABS-huse nedbrydes hurtigere. Mineral-fyldt polycarbonat klarer det bedst. Angiv boligkemi for kulbrinte-eksponerede ruter.
!Underdiagnosticeret

Når et fiberspænd begynder at vise dæmpningsdrift år efter installationen, er splejsningslukningen normalt den sidste mistænkte -, typisk fordi lukningen teknisk set stadig ser intakt ud. De fire tilstande frembringer frem for alt langsom dæmpningsdrift, før de producerer hårde fejl. Lukkeinspektion bør tilføjes til PM-cyklusser ved år 3 og år 7 for nedgravede anlæg.

§107-trins indkøbsbeslutningssekvensen

Komprimeret fra intern brug:

1Klassificer vej:mandehul / håndhul / antenne / direkte-begravet / tårn-top / bygning-kant. Hver giver en primær geometri-shortliste (dome / inline / forseglet drop).
2Bekræft kapacitet om 5 år, ikke i dag. Angiv et niveau over det aktuelle antal for distribution, to niveauer over for feeder-hubs.
3Bekræft genindtastningsfrekvensen-.Permanent → varme-krymp OK. Aktiv MAC → mekanisk tætning obligatorisk.
4Bekræft GR-771 (eller tilsvarende lokalt) testrapport, ikke kun certifikatet. Specifikt: frys/tø op med farvestof, salttåge, accelereret ældning.
5Tjek fysisk pasformmod den faktiske håndhuls-/mandehuls-/stanggeometri - inklusive kabelbøjning-radiusafstand over og under lukningen.
6Bekræft kompatibilitet med kabeldiameterpå tværs af alle indgangshavne. Mine/maks. diameterintervaller pr. port har betydning ved blanding af stamme (Ø17–23 mm) med drop (Ø5–7 mm).
7Angiv boligkemifor miljømæssige randtilfælde - kulbrinteeksponering, UV-intense områder, kystsalttåge, høje-vibrationer fra luften.

§11Ofte stillede spørgsmål - Hvad ingeniører faktisk spørger om projektet

Q: Hvad er den faktiske forskel mellem en kuppellukning og en inline-lukning?

A: En kuppellukning har alle kabler, der går ind gennem den ene ende (enkelt-endet, stød-splejsningsgeometri) med en aftagelig kuppel over en stak splejsningsbakker. En inline-lukning har kabler, der går ind i begge ender (dobbelt-ende, gennemløbs-geometri) med en længere, ofte fladere krop. Kuppelen har ét tætningsplan; inline har tre (to ende-forseglinger plus en langsgående søm). Denne sæltalsforskel- er årsagen til næsten enhver adfærdsforskel mellem de to.

Q: Hvilken lukning er bedre til direkte begravelse?

A: Kuppellukninger er målbart bedre. En 210-km begravet-rute-revision rapporterede 83 % vandtæt overlevelse på kuppellukninger mod 75 % på vandret/inline og 45 % på bokslukninger. Det enkelte tætningsplan og manglen på en langsgående søm er de underliggende årsager. Angiv en direkte-begravelse{10}}bedømt dome SKU (ikke en stangbedømt dome, der er tilpasset til begravelse), og bekræft GR-771 fryse/tø-testdata.

Q: Kan en inline-lukning installeres i et mandehul?

A: Ja, med tre forbehold: (1) lukningen har en IP68-klassificering med mekanisk tætning på den langsgående søm, ikke kun klæbende; (2) mandehullet har frigang til den vandrette profil plus kabelbøjning-radiusstyring; (3) splejsningskonfigurationen er lige gennemføring- med grenfibre, der er mindre end eller lig med 25 % af stammen. Til høj-forgrenings- eller feeder-hub-applikationer er dome det bedre valg, selv i et{10}}tilstrækkeligt mandehul.

Spørgsmål: Hvilken standard regulerer splejsningslukningens ydeevne?

A: Telcordia GR-771-CORE (generiske krav til fiberoptiske splejsningslukninger) er referencen for nordamerikanske luftfartsselskaber og statslige DOT'er. Den definerer accelereret termisk ældning, 10-cyklus frysning/optøning med fluoresceinfarve, vandspray, salttåge, mekanisk påvirkning og re-entry tests. Georgia Department of Transportation Specification SP-935 er et offentligt tilgængeligt eksempel på et indkøbsdokument, der skriver GR-771-overholdelse direkte ind i kontrakten.

Q: Hvor mange fibre kan en kuppellukning indeholde sammenlignet med en inline?

A: Kuppellukninger skaleres højere. Typiske bånd: lille dome 24–96F, mellem-område 144–288F, høj-kapacitet 432–864F, og båndvarianter, der når 1.152F til 1.728F. Inline-legemer dækker generelt 24-96F enkelt-fiber og 192-288F i kraftige-varianter. Kuppelens lodrette bakkestabling er den arkitektoniske årsag til det højere kapacitetsloft.

Spørgsmål: Er mekanisk eller varme-krympetætning mere pålidelig?

Sv: Mekanisk tætning har de lavere livscyklusomkostninger i netværk med forventet mid{0}}span reentry-, hvilket er næsten alle live FTTH- og ODN-netværk. Varme-krympning giver en stærk indledende forsegling, men er håndværksafhængig-, fejler ved højere hastigheder i koldt-vejrinstallationer og kræver destruktion-og-udskiftning af forbrugsstoffer for hver gen-indgang. Glory Opticals detaljerede rivning er her: Mechanical Seal vs Heat Shrink Seal.

Spørgsmål: Hvordan -går jeg ind i en forseglet kuppellukning igen uden at bryde kabelforseglingen?

A: Hvis lukningen bruger mekanisk tætning på kabelindgange: Løsn kabelforskruningsmøtrikken, skub elastomergennemføringen til side, og kuplen-til-baseforseglingen frigøres via klemmen eller skruebåndet -, ingen kabelforstyrrelser er nødvendige. Hvis lukningen bruger varme-krympning på kabelindføringer: kabelforseglingen ødelægges ved genindføring ved design; et friskvarme-krympesæt og en varmepistol er påkrævet. Dette er det operationelle tilfælde, hvor mekanisk tætning betaler sin beskedne enheds-omkostningspræmie tilbage inden for den første gen{9}}begivenhed.

Q: Hvilken håndhulsstørrelse har jeg brug for til en 144F kuppellukning?

A: Tommelfingerregel: håndhuls indvendige dybde Større end eller lig med lukkehøjde + 100 mm bøjning-radiusafstand + 50 mm slør-opbevaringsafstand. En typisk 144F kuppel (~400 mm høj) har brug for en indvendig håndhulsdybde på ~550 mm. For 288F+ kupler (~500–525 mm høje), opgrader til et lille præfabrikeret mandehul. Kontroller altid, at kablets tilgangsvinkel - lodret indgang i basen er geometrisk renere end kabelindføring, der kræver skarp sidebøjning.

Spørgsmål: Hvorfor viser nogle lukninger bedre feltydeevne end deres IP68-klassificering forudsiger?

A: IP68 er en statisk nedsænkningstest. Feltfejl er drevet af dynamiske forhold - termisk cyklus, frysning/tø, hydrostatisk trykvariation, gelafslapning. En lukning, der består GR-771 10--cyklussen fryse/tø-testen med farveindtrængningsverifikation, vil overgå en lukning, der kun bestod IEC IP68-nedsænkningstesten, selv ved den samme nominelle IP-klassificering. Fryse/tø-testen forudsiger markadfærd; IP68 alene gør det ikke.

§12Standarder, referencer og autoritative kilder

For indkøbsspecifikationer, AHJ-indsendelser og designrevisioner - er dette de bindende dokumenter, der skal henvises til:

  • Telcordia GR-771-CORE - Generiske krav til fiberoptiske splejsningslukninger. Udgave 2, det bindende nordamerikanske luftfartsselskabskrav.Telcordia / Ericsson dokumentkatalogreference.
  • Telcordia GR-769-CORE - Generiske krav til optiske fibre og fiberoptiske kabler. Ledsagende dokument til overensstemmelse med splejsningsbakke.
  • Georgia DOT-specifikation SP-935 - Specifikation af fiberoptisk kommunikationssystem. Et offentligt tilgængeligt eksempel på et indkøbsdokument, der skriver GR-771-CORE-overholdelse i kontraktvilkårene.Georgia DOT SP-935 (PDF).
  • IEC 60529 - Beskyttelsesgrader leveret af kabinetter (IP-kode). IP-ratingreferencen.
  • IEC 61753-1 - Fiberoptiske sammenkoblingsenheder og passive komponenter - Performance Standard.
  • ITU-T L.13 (tidligere L.13) - Ydeevnekrav til passive optiske noder - Forseglede lukninger til udendørs miljøer. ITU-ledsagerreferencen for internationale udrulninger.
  • BICSI Outside Plant Design Reference Manual (OSPDRM)- installation, håndhulsstørrelse og OSP bedste praksis reference for BICSI-certificerede designere.
  • ANSI/NECA/BICSI 568 - Standard for installation af telekommunikationskabler til erhvervsbygninger.
  • CommScope FOSC-seriens produktdokumentation- branchereference for designkonventioner for kuppellukning.FOSC 400FOSC 600.
  • Nedgravet kabelsplejsningslukning Vandtæt feltkontrol (210 km rute, 74 lukninger)- henvist til i operatørens vedligeholdelseslitteratur.Kildesammendrag.
  • NFPA 70 (NEC) Artikel 770- Optiske fiberkabler. Relevant for bygnings-sidesplejsningslukninger og vejklassifikationer. Se ledsagende artikel:Plenum vs ikke-Plenum fiberoptisk kabel: NEC 770-overensstemmelse.

Note:Den AHJ-vedtagne udgave af hvert dokument er det, der styrer på et givet projekt. Carriers og DOT'er halter ofte efter den seneste offentliggjorte udgave med 2-4 år.


Glory Optical Engineering TeamSenior eksterne-anlægsnetværksarkitekter, ODN-komponentdesignere og felt-implementeringsingeniører. Anmeldt af Willa, Key Account Manager for Data Center & 5G FTTA. Glory Optical Communication har leveret passive optiske komponenter - fiberbokse, splejsningslukninger, PLC-splittere, MPO/MTP-enheder - til teleoperatører, ISP'er, EPC-entreprenører og OEM-partnere på tværs af 50+ lande siden 2008. Produktionsfacilitet i Ningbo, Zhejiang; ISO 9001:2015, CE og RoHS certificeret.
Send forespørgsel